Supported Projects

(Tri)Cycle

The jury consists of a filmmaker, a producer and a distributor who choose the supported project as well as mentorint the recipient throughout the program.

2023-2024 Cycles

Cycle 1: Gavin Seal, 3200, Degrees Fahrenheit
Cycle 2: Juan-Sébastien Hernandez Francoeur, La Plantation
Cycle 3: to be announced

Jury Members: to be announced

2022-2023 Cycles 

Cycle 1: Clément Bompart, Lucia
Cycle 2: Afaf El Haddioui, Lina
Cycle 3: Kaia Singh, Moving Water

Jury Members: Victoria Catherine Chan (Peripheral Hours), Sandra Mathieu (Bonne Figure), Fanie Pelletier (Jouvencelles) et Gaëlle Graton (H264 Distribution) and with mentoring in distribution from Justine Robert-Baillargeon (H264 Distribution)

2021-2022 Cycles

Cycle 1 : Sami Zenderoudi, Birdsong
Cycle 2 : Lo Xu-Ming Tong, Nuit d’opéra cambodgien
Cycle 3 : Sasha Alcoloumbre, Miel 

Jury Members: Yousra Benziane (Nitrate), Tam Dan Vu (travelling distribution) and Caroline Galipeau (Maestro Films) with mentoring in distribution Justine Robert-Baillargeon (H264 Distribution)

2020-2021 Cycles

Cycle 1 : Christina Kastiadakis, The Lady and the Fish
Cycle 2 : Gaëlle Graton, L’autre rive
Cycle 3 : Julien Falardeau, Moi Soleil

Jury Members: Susanne Serres (Suis-Moi et Hippocampe), Guillaume Collin (Arpent Films et Babatoura) and Serge Abiaad (La Distributrice de Films)

2019-2020 Cycles

Cycle 1 : Jess Lee, Landfill
Cycle 2 : Antoine Frenette, Ferailleur
Cycle 3 : Anthony Coveney, Œil pour œil​​​​​​​

Jury Members: Joshua Selinger (réalisateur), Karine Bélanger (Coop Vidéo de Montréal) and Sarah El Ouazzani (distribution)

2018-2019 Cycles

Cycle 1 : Camille Demers-Lambert, Rêve sur la plaza
Cycle 2 : Julien Gamache-Marcotte, Louise au téléphone
Cycle 3 : Nancy Pettinicchio, Falena

Jury Members: Ariane Bilodeau (À ma mère – Cycle 3), Jeanne Leblanc (Isla Blanca – Cycle 2) & Ara Ball (Quand l’amour se creuse un trou – Cycle 1), Maud Christiane (Travelling) and Geneviève Gosselin-G. (Unité Centrale)

2017-2018 Cycles

Cycle 1 : Raquel Sancinetti, Madeleine
Cycle 2 : Ines Guennaoui, L’enfant tempête
CYcle 3 : Fouad Sassi, Al Kanadi

Jury Members: Jean-Guillaume Bastien (Ruby pleine de marde), Stéphanie Demers (Fragments Distribution) et Gabrielle Tougas Fréchette (Voyelles Films)

DOC!

Jacquelyn Mills, Geographies of solitude
Sarah Baril-Gaudet, Passage
Erin Weisgerber, Half a person
Casper Wolski et Omar Elhamy, Cinq saisons derrière le soleil
Lysandre Leduc Boudreau, Jacques

Film Factory

2023-2024 Cycle

Ralitsa Doncheva, Fly Fly Sadness
Félix Lamarche & Laura Kassar, Matter of Time
Elian Mikkola, Colouring Transition

Special Support
Geneviève Bélanger Genest, Vidéoposologie

2022-2023 Cycle

Pablo Alvarez, The Soldier’s Lagoon
Marie-Noelle Moreau,  Carnets Météorologiques
Celia Perrin Sedarous, Vessels for a film
Sarah Seene, Orbites
Sonya Stefan & Stephanie Castonguay, Qualia

2021- 2022 Cycle

Annulé en raison de la pandémie de COVID-19

2020- 2021 Cycle

Hoda Adra, Apprendre, chercher et jouer en cinéma expérimental
Sharlene Bomboat, The last time is the same time as this time
Beatriz Carbalho, Le temps d’un corps qui part
Moïa Jobin Paré, Albums de famille
Miriam Sampaio, I we they

2019- 2020 Cycle

Charlotte Clermont, The Elsewhere
Miriam Sampaio, I We They
Guillaume Vallée, Monsieur Jean-Claude

2018-2019 Cycle

Alisi Telengut, The Fourfold (animation)
Yen-Chao Lin, The Spirit Keepers of Makuta’ay
Erin Weisgerber, Perspective

2017-2018 Cycle

Richard Brouilette, Éclats
Casper Wolski, Sans titre
Charles-André Coderre, Pellicules faites à la main

Telefilm Canada – Talent to watch!

Main Film is an industry partner for Telefilm Canada and therefore recommends project to Talent to Watch through its selective stream.

2019

Sarah Baril-Gaudet, Passage
Miryam Charles, Cette Maison

2018

Philippe Grégoire, Les bruits des moteurs
Etienne Galloy and Christophe Levac, La marina
Florence Pelletier and Caroline Côté, Femmes au sommet
Mark Morgenstern, Moment One

2017

Ara Ball, Quand l’amour se creuse un trou
Jonathan Beaulieu-Cyr and Renaud Lessard, Gratteux

Application dates

 

(TRI)CYCLE

CYCLE 1 : June 1st 2023

CYCLE 2 : October 1st 2023

CYCLE 3 : February 1st 2024

FILM FACTORY

January 2024

DOC!

At all time

MAIN FILM LOGO (zip)

Geographies of Solitude, Jacquelyn Mills
Cette Maison, Miryam Charles
Le Bruit des Moteurs, Philippe Grégoire
The Fourfold, Alisi Telengut
Passage, Sarah Baril Gaudet
Falena, Nancy Pettinicchio